Mapiramo

BITEF na ivici budućnosti

Dvostruko izdanje Bitefa (54. i 55.) održano je od 13. do 25. septembra pod sloganom Na ivici budućnosti. U toku festivala, imali smo priliku da pogledamo dvanaest predstava iz Belgije, Francuske, Nemačke, Srbije, Hrvatske, Irana, Austrije, Meksika i Čilea. Centralna tema festivala je bila vezana za pojam posthumanizma, u smislu vizije sveta koji bi u budućnosti mogao da bude manje antropocentričan, zahvaljujući, između ostalog, i ekološkim katastrofama za koje smo sami odgovorni. 
 

Bitef je ove godine održan u skoro nemogućim okolnostima usled pandemije izazvane virusom COVID-19. Prošle godine, kada je doneta odluka o održavanju dvostrukog 54 i 55. izdanja festivala 2021. godine, niko nije mogao da pretpostavi pred kakvim će se izazovima naći organizatori. Ipak, uz poštovanje svih epidemioloških mera, Bitef je uspešno priveden kraju.

Festival su tradicionalno podržali Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, kao i Delegacija Evropske unije u Srbiji. I ove godine sa Bitefom su: Gete Institut, Francuski institut u Srbiji uz podršku Teatroskopa – regionalnog programa za izvođačke umetnosti Francuskog instituta u Parizu i Francuskog ministarstva za kulturu. Partner i prijatelj Bitefa je i ove godine I&F Grupa, u okviru koje posluje i McCann Beograd, kreativna agencija festivala. Partneri festivala su MTS, Erste Bank a. d. Novi Sad i Coca-Cola Hellenic Srbija.

Grand prix „Mira Trailović” ravnopravno pripao predstavama Opčinio sam te i Cement Beograd

Dvostruko 54. i 55. izdanje Bitef festivala zatvoreno je repriznim izvođenjem predstave Fleš, na sceni „Olivera i Rade Marković“ Beogradskog dramskog pozorišta.

Ivan Medenica, umetnički direktor Bitefa je na proglašenju predstavio međunarodni žiri festivala u sastavu Šermin Langhof (umetnička direktorka pozorišta „Maksim Gorki“ iz Berlina, Nemačka, predsednica žirija), Lusija van Heteren (viši predavač i pozorišna kritičarka, Holandija), Agata Juniku (teatrološkinja i docentkinja na Akademiji dramske umetnosti u Zagrebu, Hrvatska), Sesilija Djurberg (pozorišna i plesna kritičarka i novinarka, Švedska) i Jovana Tomić (pozorišna rediteljka, Srbija). 

Zbog činjenice da je ovogodišnje izdanje festivala bilo dvostruko, žiri je odlučio da u svakoj kategoriji dodeli po dve nagrade. Predsednica žirija Šermin Langhof je saopštila odluku žirija, po kojoj je Grand prix „Mira Trailović“ za najbolju predstavu u celini ravnopravno pripao dvema predstavama: Opčinio sam te iranskog koreografa Ehsana Hemata i Cement Beograd u režiji Sebastijana Horvata.

Cement Beograd, režija: Sebastijan Horvat, foto: Dragana Udovičić

Specijalna nagrada „Jovan Ćirilov“ takođe je ravnopravno dodeljena za dva ostvarenja, Farm Fatale u režiji Filipa Kena i Višnjik u višnjiku u režiji Bobe Jelčića.

Farm Fatale, režija: Filip Ken, foto: Martin Argyroglo

Politikin žiri, u sastavu reditelja Harisa Pašovića i Ane Tomović,Gordane Popović, urednice Kulturne rubrike, pozorišne kritičarke Ane Tasić i novinarke Borke Golubović Trebješanin, odlučio je da se 43. po redu nagrada Politike za najbolju režiju dodeli Vimu Vandekejbusu za predstavu Tragovi i Bobi Jelčiću za predstavu Višnjik u višnjiku.

Umetnički direktor Bitefa Ivan Medenica, saopštio je Nagradu publike za predstavu Kao da kraj nije ni sasvim blizu, autorskog tandema Maja Pelević i Nikola Zavišić. 

Kao da kraj nije ni sasvim blizu, autori: Maja Pelević i Nikola Zavišić,
foto: Andrija Kovač

J. Žarković

Similar Posts