Prenosimo

Jubilarnih 20 izdanja Festivala “7 veličanstvenih”

Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” prikazuje i ove godine, po izboru osnivača Zorana i Svetlane Popović i koselektora Tue Stina Milera, sedam ostvarenja, uz razgovore sa njihovim autorima, kao i jednu specijalnu projekciju.

Odabrane filmove objedinjuje težnja ka dostizanju ciljeva i ostvarenju snova, u velikoj meri onih koji se tiču odnosa prema prirodi. Govore o potrebi da se ne odustaje ni kada je najteže, o traženju puteva da se ostvari san, o lepoti prirode, lepoti čoveka i svega što je sposoban da učini u toj plemenitoj borbi.

Za otvaranje je odabran “Pijanoforte” poljskog reditelja Jakuba Pjonteka, o tzv. olimpijadi za mlade pijaniste – takmičenju “Frederik Šopen”, koje svake pete godine u Varšavi okuplja umetnike spremne na borbu s konkurentima, ali i samima sobom na putu do virtuoznosti.

Festival zatvara film “Bilo jednom u jednoj šumi” finske autorke Virpi Sutari, koji otkriva kako se grupa aktivista bori da spreči uništavanja šuma zbog profita.

“Balomanija” mlade danske autorke Sisel Morel Dargis sniman je u Brazilu i govori o tajnama favela, borbi protiv bede i beznađa i ogromnim oslikanim balonima koji izgledaju kao prizori iz snova dok lete noćnim nebom.

Film “Tvoj život bez mene” mlade mađarske rediteljke Ane Rubi uvršten je među “7 veličanstvenih” odmah posle svetske premijere u Sarajevu, gde je dobio specijalnu nagradu zbog naglašeno humanističkog pristupa priči o jednoj “nemogućoj misiji” u društvu u kojem je “lakše izgraditi stadione nego pomoći hendikepiranima”.

Finski dokumentarac “Šaptač risovima”, rad profesora umetnosti i fotografije prirode i okruženja, ali i filmskog autora Juhe Suonpe, kombinuje različite vizuelne postupke dok prati harizmatičnog posvećenika prirodi koji živi na obodu šume, kao i fascinantni, a za mnoge nevidivljivi šumski svet.

Italijanska autorka Klaudija Tozi, inspirisana radom legendarne Hedi Honegman, snimila je “Gospodina Boa”, ličnu i zabavnu priču o svom stalnom saputniku psu, njegovom karakteru, manirima i avanturama.

Filmski par iz Holandije – reditelj Petr Lom i producentkinja Korin van Eherat, donose film putovanja “Ja sam reka, reka je ja” o plovidbi kanuom rekom Vanganui na Novom Zelandu, koja je prva u istoriji zakonski proglašena osobom, o verovanjima Maora i značaju iskonskih veza čoveka i prirode.

Specijalna projekcija ovoga puta, prema želji Tue Stina Milera, posvećena je Nikoli Filiberu. Ponovo će biti prikazan njegov film o orangutanki “Nanet” (2010).

Suštinski deo koncepta Festivala je da autori budu prisutni, kako u komunikaciji sa publikom posle projekcija, tako i na radionicama sa stručnom javnošću i mladima sa umetničkih akademija, kako bi se oni upoznali sa procesom i kontekstom u kojem nastaju ovakvi filmovi.

@jž

Similar Posts