Jubilarni, 60. Oktobarski salon u Beogradu nameran je da skrene pažnju na neka od ključnih pitanja današnjice kroz tri koncepta međunarodnog kustoskog tima.
Tokom više od mesec dana trajanja – od 20. oktobra do 1. decembra, na devet lokacija i u javnim prostorima, predstaviće brojne programe u različitim formatima: čitanja, razgovori, diskusije, radionice, performansi i predavanja.
Salon je najavljen 18. oktobra, performansom “70×70 – Obrok” umetničkog dua Lusi i Horhe Orta ispred Kulturnog centra Beograda – ručkom u javnom prostoru za 200 zvanica iz kulturnog, javnog i političkog života, koji je osmišljen kao način za skretanje pažnje na neke od gorućih problema sa kojima se suočavaju umetnici i kulturni radnici danas u Srbiji.
KUSTOSKA KONCEPCIJA “TRAG” direktora Muzeja moderne umetnosti u Bolonji (MAMbo) Lorenca Balbija (Lorenzo), razvijena u saradnji sa istoričarkom umetnosti i kustoskinjom Dobrilom Denegri, objedinjena je sloganom “Šta ostaje?” sa konceptom “Estetika(e) susreta” koji je osmislio Matju Lelijevr (Matthieu Lelièvre), kustos u Muzeju savremene umetnosti u Lionu, u saradnji sa direktorkom Muzeja savremene umetnosti u Beogradu Majom Kolarić, te sa konceptom “Nada je disciplina” koji su osmislile Lina Džuverović, viši predavač i rukovoditeljka studijskog master programa Kustoski rad i kolekcije na Čelsi koledžu Univerziteta umetnosti u Londonu, u saradnji sa Emilijom Epštajn i Anom Knežević, kustoskinjama u Muzeju afričke umetnosti (MAU) u Beogradu, kao i sa Rafaelom Dražić, koja je osmislila vizuelni identitet.
U okviru koncepta “TRAG”, predstaviće se umetnici: Aldo Đanoti, Alesandra Savioti, Alfredo Har, Danijela Ortiz, Ministarstvo prostora, Lidija Delić, Marija Šević, Nemanja Nikolić i Nina Ivanović, Lusi + Horhe Orta, Marija Ajhorn, ULUS i Frančesko Fonasi.
KONCEPT “ESTETIKA(E) SUSRETA”, u kojem učestvuju: Ane Imhof, Anika Kars, Biljana Đurđević, Damir Radović, Edi Dibjan, Ivan Šuletić, Jepe Hejn, Jesper Just, Kjanga Ham, Malgožata Mirga-Tas, Malek Gnaoui, Marina Marković, Nikola Dimitrović i Randolfo Lamonijer, i dalje je u razvoju.
Treći KONCEPT – “NADA JE DISCIPLINA” Marijam Kabe, aktivistkinje koja često radi u zajednicama koje se suočavaju sa teškom situacijom, podrazumeva da nada nije samo osećanje ili neka želja, već je nešto na čemu treba da se radi, u šta treba da se ulaže, da se donose neke svesne odluke kako bismo pružili nadu u teškim vremenima.
PROGRAM
Ulaz na sve izložbe i programe je besplatan, a lokacije su: tri galerije KCB-a (Likovna galerija, Artget i Podroom), Paviljon na Cvetnom trgu, Galerija FLU, bivši klub Akademija, galerije ULUS i SULUJ, Salon MGB, MAU, izlozi Francuskog instituta i javni prostori u gradu.
Članovi Odbora Oktobarskog salona su Zorana Đaković Minniti, Vuk Vidor (predsednik), Gordana Goncić, Danica Prodanović Jovović i Mihael Milunović.
@jž